DSL Bağlantısı Yok Sorunu Çözüm 2022 👌

Ülkemizde bir çok internet servis sağlayıcısının kullanıcılarına yaşattığı DSL Bağlantısı Yok Sorunu bir çok internet kullanıcısı bezdirdi. Bu makalemizde DSL Bağlantısı Yok Ne Demek sorusuna cevap vereceğiz

DSL Bağlantısı Yok Ne Demek ❓

İnternet servis sağlayıcısı ile modeminiz arasında yaşanan teknik bir aksaklıktan dolayı internet hattının stabil şekilde çalışamaması anlamına gelir.

DSL Bağlantısı Yok Sorunu Çözümü ✅

İnternet dsl bağlantısı yok veya modem dsl bağlantısı yok sorununu çözmek için yapmanız gereken bir kaç adım vardır.

Bina İçi Kablo Kontrolü 👨‍🔧

Binanızın içerisindeki ankastre kutusundan dairenize gelen internet hattı kablonuzu kontrol edin. Eğer bir ek yeri veyahut ezilme varsa bir elektrikçi çağırın ve internet hattını tekrar çektirin.

Modemi Resetleyin 🤔

Evet kulağa her ne kadar saçma gelse de zaman zaman modem resetlemek çözüm olabiliyor.

Modemi Fabrika Ayarlarına Döndürmek ♻️

Modeminizi tamamen sıfırlamak yani modemi fabrika ayarlarına döndürmek yapılabilecek en iyi hareketlerden bir tanesi.

Çünkü modemin ve internet servis sağlayıcısı arasındaki tutulan ön bellekteki veriler bazen zaman aşımına uğradığı halde yenilenmeye biliyor. Bunu elle yenilemek için modemi fabrika ayarlarına döndürmek gerekiyor.

Modemi fabrika ayarlarına geri döndürdükten sonra servis sağlayıcısının vermiş olduğu DSL Kullanıcı adı ve DSL Şifresini ilgili alanlara gir ve kaydet dedikten sonra biraz beklediğinde internetin gelmiş olacak. Eğer gelmezse modemi tekrar resetle kesin gelecektir.

DSL Bağlantısı YokPin
DSL Bağlantısı Yok

DSL Bağlantısı Nedir ❓

DSL‘in kelime açılımı “Digital Subscriber Line” yani “Sayısal Abone Hattı” anlamına gelmektedir. Hat üzerindeki internet iletimi sıradan bakır kablolarla yapılır. Bu yüzden çok yüksek hızlara çıkılamaz.

Önemli Not

Santral ile modem arasındaki uzaklık hızı doğrudan etkilemektedir. Yani bakır kablo ile santralin uzaklığı hızı doğrudan etkiler.

DSL Türleri Nelerdir ❓

DSL Bağlantıları bir kaç alt dala ayrılıyor. Aşağıdaki tabloda tüm DSL Türlerini göreceksiniz.

Bağlantı TürüAnlamı
ADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line)Asimetrik internet bağlantısı anlamına gelir. Bunun anlamı Veri gönderim hızı ile veri indirme hızı bir birine eşit değildir. ADSL Teknolojisi de kendi içinde ADSL2 ve ADSL2+ olmak üzere ikiye ayrılır.
VDSL (Very-High Bitrate Digital Subscriber Line)Türkçe anlamı (Çok Yüksek Bit Hızı Dijital Abone Hattı) yani yüksek hızlı abone hattı anlamına gelir. ADSL, ADSL2 ve ADSL2+’a kıyasla çok daha yüksek hızlara ulaşırlar ve daha stabil internet bağlantısı sunar.
SDSL (Symmetric Digital Subscriber Line)Simetrik Sayısal Abone Hattı anlamına gelir. İndirme ve yükleme hızları birbirine simetriktir. Ek olarak yüksek hızlara çıkabilir.
HDSL(High Bit Rate Digital Subscriber Line)Yüksek Bit Hızında Sayısal Abone Hattı anlamına gelir. Bağlantılarını bakır kablolarla gerçekleştirir ve çok yüksek indirme ve yükleme hızlarına çıkabilir.
DSL Türleri

Unutmadan İnternetten Para kazanman için bir yazı yazdım; Growtopia Para Kazanma

5/5 - (4 votes)
Photo of author

Meta Dijital

Meta Dijital, uzun yıllardır Dijital Pazarlama sektöründe araştırma yapan sitedir. Yaptığı araştırmalar sonucu edindiği bilgiyi ve deneyimi metadijital.org da ücretsiz olarak okurlarına sunuyor.
Yorum yapın